13.05.2025.

Kina - Žad
Tags.
Zlato ima cijenu, žad nema 金有价,玉无价
U kineskoj kulturi mnogi predmeti nose dublje značenje od puke estetike – vjeruje se da u sebi kriju moć donošenja sreće, zdravlja, blagostanja i zaštite od zla.
Inspirirani drevnim simbolima, vjerovanjima i filozofijama, ovi predmeti imaju svoju posebnu svrhu i mjesto u svakodnevici. Među njima se posebno ističu oni u crvenoj i zlatnoj boji – bojama koje simboliziraju radost, uspjeh i životnu snagu – te su zato čest izbor prilikom darivanja.
No nijedan materijal nije toliko cijenjen, voljen i duboko ukorijenjen u kinesku tradiciju kao žad. Više od ukrasa, više od talismana, žad u Kini predstavlja suštinsku vezu između čovjeka i prirode, između tijela i duha. U ovom tekstu zavirujemo u svijet žada – njegovu povijest, značenje i zašto se i danas smatra jednim od najdragocjenijih simbola kineske kulture.
Žad je poludragi kamen iznimne čvrstoće i ljepote, iznimno cijenjen u mnogim kulturama, ali nigdje toliko kao u kineskoj tradiciji. Tehnički, žad (nephrit i jadeit) klasificira se kao ornamentalni kamen. U Kini je žad više od kamena – on je simbol vrline, besmrtnosti, moći, čistoće i mudrosti. Kineski carevi, filozofi i obični ljudi stoljećima su mu pripisivali gotovo božanske osobine. A to se vjerovanje zadržalo i do danas, te nema obitelji u Kini koja nema barem jednu sitnicu od žada.
Što je žad?
Pod nazivom žad kriju se zapravo dvije različite vrste minerala:
Nephrit – nalazi se u Kini, Novom Zelandu, Sibiru i Kanadi. To je "klasični kineski žad", koji se koristio tisućama godina. Ima topliju, često zelenkastu, bijelu, sivkastu ili žućkastu nijansu.
Jadeit – rjeđa i tvrđa vrsta žada, u Kini postaje popularan tek u 18. stoljeću (za vrijeme dinastije Qing). Najpoznatiji izvori jadeita su u Burmi (današnjem Mjanmaru). Jadeit dolazi u širokom spektru boja – od smaragdno zelene do lavande, narančaste i plave.
U prirodi se nephrit nalazi u Kini (posebno u pokrajini Xinjiang, poznata regija Hetian/Hotan), te u Rusiji, Kanadi i na Novom Zelandu. Jadeit se većinom vadi u Mjanmaru, ali i u Gvatemali, Japanu i SAD-u. U Kini je najcjenjeniji žad iz Hetiana (Hotana) u zapadnoj Kini – bijeli žad, poznat kao "mutton-fat jade" (žad boje ovčje masti), koji se stoljećima koristio za carske pečate i ukrase. Ali za nakit je najpopularniji zeleni jadeit.
Povijest upotrebe žada
Prvi nalazi žadnih alata i obrednih predmeta potječu još iz vremena kultura Hongshan (oko 4700. – 2900. pr. Kr.) i Liangzhu (oko 3300. – 2300. pr. Kr.). Za vrijeme dinastije Shang i Zhou (1600. – 256. pr. Kr.) žad se koristi u obredima, kao simbol vlasti i nebeskog ovlaštenja. Vjerovalo se da povezuje svijet živih i mrtvih.
Slavni filozof Konfucije opisuje žad kao kamen koji simbolizira sve vrline – blagost, pravednost, mudrost, hrabrost i čistoću.
Za vrijeme Han dinastija (206. pr. Kr. – 220. g.) tijela uglednika pokapaju se u oklopima izrađenima od tisuća žadnih pločica, jer se vjerovalo da žad štiti tijelo od raspadanja. Danas je moguće oklope vidjeti u muzejima, gdje izazivaju divljenje zbog svoje precizne izrade, simbolike i iznimne umjetničke vrijednosti. Svaki oklop mogao je sadržavati i do 2000 pažljivo izrezanih pločica, međusobno spojenih zlatnim, srebrnim ili svilenim nitima, a izrađivao se mjesecima, pa i godinama – isključivo za najvišu aristokraciju i članove carskih obitelji.
Tijekom vladavine Qing dinastije (1644. – 1912.) dolazi do značajnog obrata u povijesti žada u Kini – tada u modu ulazi nova vrsta žada: jadeit, koji se počinje uvoziti iz Burme (današnjeg Mjanmara). Za razliku od dotad omiljenog nefrita, koji je bio nešto mekši i u blažim tonovima – najčešće bijelim, svijetlozelenim ili smećkastim – jadeit je tvrđi, sjajniji i intenzivnijih boja, a najcjenjeniji među njima je carstveni žad (imperial jade), čiste, prozirne smaragdnozelene nijanse.
Zahvaljujući svojoj iznimnoj ljepoti i rijetkosti, imperial jade je ubrzo postao simbolom prestiža, moći i bogatstva. Nosili su ga carevi, princeze i visoki dužnosnici, a izrađivali su se najfiniji ukrasi, pečati, narukvice i broševi. Oduševljenje ovom novom vrstom žada bilo je toliko da je Burmu tijekom 18. i 19. stoljeća pohodio čitav niz kineskih trgovaca, umjetnika i dvorskih emisara, nastojeći osigurati najbolje komade za carske radionice.
Taj žad nije bio samo ukras – vjerovalo se da jadeit ima iznimna zaštitna svojstva, donosi sreću, vitalnost i duhovnu ravnotežu, pa su mnogi nosili talismane i amajlije izrađene upravo od njega.
Do danas, jadeit – a osobito imperial jade – ostaje najskuplji i najtraženiji oblik žada na tržištu, s pojedinim komadima koji na aukcijama dosežu milijunske iznose.
Iako se žad najčešće dijeli prema mineralnom sastavu na nefrit i jadeit, njegova raznolikost tu ne staje. Žad dolazi u širokom spektru boja i stupnjeva prozirnosti, što značajno utječe na njegovu vrijednost, simboliku i upotrebu, osobito u kineskoj kulturi.
Bijeli žad, poznat i pod nazivom mutton fat jade (ovčja mast), već tisućama godina zauzima posebno mjesto u kineskom društvu. Cijenjen je zbog svoje čistoće, mekoće linija i blistavog, gotovo svilenkastog sjaja. Kada pogledate u narukvicu od bijelog žada, u njoj kao da vidite oblake. Sličnu strukturu imaju i druge boje žada, ali baš na ovim svijetlim nijansama to često posebno dolazi do izražaja. Bijeli žad simbolizira čistoću, dostojanstvo i duhovnu jasnoću.
Dolaskom jadeita iz Burme, poseban status stekao je zeleni jadeit, posebno onaj najintenzivnije, smaragdne boje – tzv. imperial jade. Zbog svoje rijetkosti, prozirnosti i blistave boje, imperial jade danas se smatra najskupljom i najcjenjenijom vrstom žada na svijetu. U kineskoj tradiciji ova boja simbolizira živost, dugovječnost, zdravlje i sreću.
Crni žad često se koristi za izradu amuleta i zaštitnih talismana. Vjeruje se da ima snažnu energiju uzemljenja te štiti svog vlasnika od negativnih utjecaja. Crni žad često nose osobe koje traže zaštitu od negativnih utjecaja i emocionalnu stabilnost. Zbog svoje snažne energije uzemljenja popularan je među onima koji se bave napornim mentalnim i emocionalnim radom, kao i među osobama koje se suočavaju s velikim stresom ili izazovima. Također je vrlo cijenjen među poduzetnicima i ljudima na visokim pozicijama, jer se vjeruje da donosi snagu, stabilnost i jasnoću u donošenju odluka. Ovo je više moderni feng shui koncept crnog žada. U klasičnoj kineskoj tradiciji crni žad nije imao tako izraženu zaštitnu ulogu.
Žad u nijansi lavande posebna je i rijetka varijanta koja nosi notu nježnosti i ženstvenosti. Povezuje se s emocionalnim iscjeljenjem, smirenošću i unutarnjim mirom. Najčešće ga nose osobe koje traže emocionalnu ravnotežu, nježnost i duhovnu harmoniju. Zbog svoje blage, suptilne boje i povezanosti s unutarnjim mirom, često ga biraju žene, osobito one koje su usmjerene na emocionalno iscjeljenje, meditaciju i osobni razvoj. Popularan je i među ljubiteljima feng shuija, gdje se koristi za unaprjeđenje energije prostora, ali i među terapeutima i iscjeliteljima koji ga smatraju kamenom mira i suosjećanja. Poklanja se bliskim osobama kao znak nježne zaštite i pažnje, često u obliku privjesaka, narukvica ili talismana. Nosi ga se blizu srca – što nije slučajno, jer se vjeruje da njegov utjecaj najjače djeluje upravo na srčanu čakru.
Žuti i smeđi žad simboliziraju zemaljsku energiju, stabilnost i dugovječnost. U tradicionalnom vjerovanju, povezani su s obiljem i ravnotežom. Često ga nose osobe koje traže unutarnju ravnotežu i duhovnu stabilnost. Ove vrste žada osobito su cijenjene među onima koji žele unaprijediti svoj financijski i materijalni status, jer se vjeruje da privlače obilje i prosperitet. Zbog svoje povezanosti s zemljom, ovaj žad je i popularan među onima koji se bave poljoprivredom, ekologijom ili alternativnim oblicima iscjeljenja, jer simbolizira ravnotežu između prirode i ljudskog života. Ovo je suvremena interpretacija – tradicionalno, žuti žad se povezivao s carskim dostojanstvom, a ne financijskim uspjehom.
Sivi žad, zbog svoje suptilne i neutralne boje, često se bira za elegantan nakit i moderne dekorativne predmete koji ne privlače previše pažnje, ali unatoč tome imaju duboko značenje. Ovaj je žad poznat po svojoj sposobnosti da donese harmoniju u život svog vlasnika, a posebno se cijeni u situacijama koje zahtijevaju smirenost i ravnotežu.
Zbog svojih svojstava neutraliziranja sukoba sivi žad čest je odabir među ljudima koji se bave pregovaranjem, medijacijama ili mentalnim radom jer pomaže u održavanju objektivnosti i smanjenju stresa. Također je popularan među umjetnicima, dizajnerima i kreativcima koji žele uravnotežiti energiju u svom radnom prostoru.
Ako niste sigurni koju boju odabrati, uvijek možete kombinirati nekoliko nijansi i tako stvoriti unikatnu kombinaciju koja će odražavati vašu osobnost. Iako su narukvice od žada obično izrađene od jednog komada, osobno imam narukvicu od kuglica u tri nijanse žada – bijeloj, smeđoj i žutoj – svaka boja dodaje svoju simboliku i energiju, stvarajući balans koji nosim sa sobom. Vjerujem da ću kroz neko vrijeme dodati i jednu sivu bobicu. Ali prvo trebam naći idealnu.
Ovakva narukvica nije samo modni dodatak već i podsjetnik na snagu i harmoniju koju žad donosi. A ako vjerujete u moći koje žad ima – ova narukvica je i pomoćnik u svakodnevnim stresnim situacijama.
U Kini se žad tradicionalno daruje djeci pri rođenju, jer se vjeruje da im donosi sreću i dobro zdravlje tijekom odrastanja. Ovaj dragocjeni kamen simbolizira zaštitu i blagoslov na početku životnog puta, osiguravajući im sretan i zdrav život. Žad se također često daruje mladencima na vjenčanju, jer se smatra da donosi harmoniju, složnost i trajnu sreću u braku. Za starije osobe, žad je simbol dugovječnosti i blagostanja, a vjeruje se da ima moć pomoći u očuvanju dobrog zdravlja i vitalnosti u zlatnim godinama života. Darivanje žada svojim najbližima, obitelji i prijateljima, daje im energetski poklon koji simbolizira brigu, poštovanje i životnu sreću. Darovani žad nije samo materijalna stvar, on predstavlja duboko značenje i želju za prosperitetom i duhovnom zaštitom onih koje volimo. Bez obzira na prigodu, žad je u Kini uvijek cijenjen poklon jer nosi sa sobom ne i fizičku ljepotu i emocionalnu i duhovnu vrijednost.
Ako tražite predmet koji će vas trajno povezivati s duhom Kine, žad je idealan izbor. Ovaj kamen nije samo tipični kineski suvenir, on je simbol unutarnje snage, duhovnog mira i ravnoteže. Bilo da se odlučite za komad nakita, ukrasni predmet ili talisman, žad će vas čuvati i podsjećati na sve ono što Kinu čini posebnom – njezinu povijest, kulturu i duhovnu snagu.
U Kini postoji izreka: "Zlato ima cijenu, ali žad nema." (金有价,玉无价). Ta izreka duboko odražava specifičan pogled na žad u kineskoj kulturi. Tijekom povijesti žad je bio simbol moći, čestitosti, ali i dugovječnosti. On je kamen koji nas podsjeća na snagu tradicije, povezanost s obitelji i zajednicom te na važnost ravnoteže u životu.
Darivanje žada, kao nakita, ukrasa ili talismana, nosi sa sobom trajnu simboliku koja prelazi granice vremena i prostora, čineći ga ne samo cijenjenim već i neprocjenjivim dijelom kineske kulturne baštine.
Autor teksta i fotografija Antonija Putić, voditeljica putovanja
more blogs