26.03.2025.

Xi'an
Tags.
Xi'an
Ova nevjerojatna lokacija danas privlači milijune posjetitelja svake godine koji dolaze vidjeti tisuće vojnika od terakote, konja i kočija koji čuvaju grobnicu prvog kineskog cara Qin Shi Huanga.
Vojska od terakote otkrivena je sasvim slučajno 29. ožujka 1974. godine u Xi'anu, točnije u blizini grada Lintong, koji je danas smješten u sjeveroistočnom dijelu Xi'ana. Lintong, koji je od Xi'ana udaljen 40-ak kilometara, tad je bio malo i mirno ruralno područje poznato po poljoprivredi, a ljudi su živjeli od polja, tradicije i lokalnih zanata.
Otkriće Vojske od terakote 1974. godine postavilo je Lintong na svjetsku kartu, jer je ubrzo postalo jednim od najvažnijih arheoloških nalazišta u Kini i svijetu. Grad se počeo transformirati u turističku destinaciju, a broj posjetitelja i infrastruktura počeli su rasti, dovodeći do promjena u načinu života i ekonomiji tog kraja. Danas je Lintong postao dio šire urbane regije Xi'an, iako još uvijek zadržava mnoge karakteristike svoje ruralne prošlosti. Cijeli kraj bogat je iznimno plodnom zemljom, a dok se od Xi'ana vozite prema Lintongu proći ćete kroz mnogobrojne plantaže voća koje ovdje raste. Dođete li u grad, svakako probajte lokalne breskve i šipak za koji mnogi tvrde da su najbolji u cijeloj Kini. Upravo zbog poljoprivrede je i otkrivena slavna Vojska od terakote. Grupa lokalnih seljaka tada je, tijekom bušenja bunara, sasvim slučajno naišla na dijelove terakota kipova u polju. Ono što su otkrili bila su razbijena lica i tijela ratnika od terakote, skrivenih pod slojevima zemlje. Seljaci, koji su slučajno naišli na ovo otkriće, nisu ni slutili što su zapravo pronašli. Tada nitko nije mogao pretpostaviti da se radi o jednom od najvećih arheoloških blaga u povijesti. Nisu toga bili svjesni niti prvi službeni arheolozi i povjesničari koje je lokalna vlast pozvala na lokaciju, sumnjajući da bi se ipak moglo raditi o nečem važnom. Kad su prvi dijelovi vojske otkopani, bilo je jasno da ovo nije običan arheološki nalaz. Iako su se mogli naslutiti temelji grobnice i nekoliko dijelova, cijeli kompleks vojske bio je potpuno neočekivan i tek se u narednim godina otkrila veličina i važnost cijelog kompleksa. On je i danas još uvijek velika nepoznanica i mjesto stalnih istraživanja te je prema nekim izvorima do sad otkriveno tek 10 % nalazišta. Šire područje kompleksa, koji pokriva površinu od preko 56 kvadratnih kilometara, sadržava brojne artefakte, grobnice i strukture koje pružaju uvid u život i vjerovanja iz doba dinastije Qin (221. – 206. pr. Kr.) koja je upravo ovdje carevala. Iako je glavna grobnica cara Qin Shi Huanga još uvijek zatvorena za javnost, istraživanja i konzervacija Vojske od terakote ostaju u fokusu arheologa, restauratora i znanstvenika diljem svijeta.
Vojska od terakote donijela je nov pogled na povijest dinastije Qin i samog cara Qin Shi Huanga, koji je tražio nesmetan prijelaz u zagrobni život, a Vojska od terakote trebala je biti njegov zaštitnik na tom putovanju. U to vrijeme, nitko nije mogao predvidjeti koliko će ovo otkriće promijeniti način na koji razumijemo kinesku povijest, pa ni koliko će istraživanja još uvijek biti potrebno da bi se u potpunosti razjasnila uloga i povijest ove nevjerojatne vojske. Istraživanja još uvijek traju i uopće im se ne nazire kraj. Stručnjaci pretpostavljaju da se iza otkrivenih vojnika kriju još neotkriveni dijelovi vojske, no otkopavanje novih vojnika trenutačno nije moguće. Razlog tomu leži u činjenici da tehnologija koja je na raspolaganju još uvijek nije dovoljno napredovala za otkopavanje i zaštitu novih dijelova s istim stupnjem preciznosti i sigurnosti. Prilikom otvaranja kompleksa kipovi su još uvijek imali boju, a koja je u dodiru sa zrakom u potpunosti nestala pa Vojska od terakote danas izgleda monokromatski smeđa. Upravo to žele izbjeći istraživači, tako da će nova otkapanja morati još malo pričekati.
Vojska od terakote svjedočila je i o iznimnoj vještini kineskih majstora u to vrijeme. Preciznost majstora u modeliranju lica i uniformi bila je nevjerojatna, a način na koji su vojnici raspoređeni i postavljeni u borbene formacije također je bio potpuno zapanjujuć. Katkad su to bile male razlike u stilu odjeće i frizurama koje su bile specifične za različite rangove, a katkad su bile sasvim jasno naznačene različite regije i etničke skupine koje su činile carsku vojsku. Svaki je vojnik drugačiji, a danas ih je otkriveno više od 8 000. Osim vojnika pronađeni su i konji, oružje, predmeti od bronce.
Otvaranje novih područja i dodatno istraživanje zahtijevaju visoku preciznost i pažljiv pristup, jer su artefakti iznimno osjetljivi na vanjske utjecaje. Vojska od terakote jedno je od najvažnijih arheoloških otkrića u povijesti, mnoge njezine tajne i dalje ostaju zakopane u prošlosti, čekajući trenutak kada će biti otkrivene.
Tekst: Antonija Putić
Foto: Marin Pavelić
*********************************************************************************************************************
Kompleks Vojske od terakote u Xi'anu jedno je od najvažnijih arheoloških nalazišta na svijetu, a širi kompleks, koji se prostire na impresivnoj površini većoj od 56 kvadratnih kilometara, sadržava mnoge skrivene tajne koje još čekaju da budu otkrivene. Ovo nevjerojatno nalazište otkriveno je 29. ožujka 1974. godine i od tad fascinira svijet. Ono što je fascinantno jest da, kada putujete zrakoplovom prema Xi'anu, možete primijetiti oblik kompleksa s visine. Udaljeni dijelovi kompleksa, uključujući mauzolej cara Qin Shi Huanga, izgrađeni su tako da podsjećaju na oblik piramide, a iz zraka možete naslutiti ogromnu veličinu i impozantnost ovoga drevnog lokaliteta. Pored samih vojnika, na ovom području nalaze se brojne grobnice, artefakti i drevne strukture koje svjedoče o životu i vjerovanjima iz vremena dinastije Qin (221. – 206. pr. Kr.). Tu se nalazi i grobnica cara Qin Shi Huanga.
Qin Shi Huang (259. pr. Kr. – 210. pr. Kr.) bio je prvi car Kine i osnivač dinastije Qin (221. – 206. pr. Kr.). Na prijestolje kraljevstva Qin došao je u dobi od 13 godina, a do 221. pr. Kr. osvojio je sva zaraćena kineska kraljevstva i ujedinio zemlju, postavši prvi vladar koji je nosio titulu "car" (皇帝, Huángdì). Nakon osvajanja, Qin Shi Huang proveo je brojne reforme kako bi standardizirao i učvrstio vlast – uveo je jedinstveni sustav pisma, koji je postao temelj kineske pismenosti do danas, standardizirao mjere, težine i novac, čime je olakšao trgovinu i administraciju, ukinuo feudalni sustav i uspostavio središnju vlast kako bi oslabio moć lokalnih gospodara te provodio strogu cenzuru spaljujući knjige koje su se protivile državnoj ideologiji.
Qin Shi Huang bio je poznat po megalomanskim građevinskim projektima, uključujući izgradnju Velikog zida Kine – iako su prije njega postojale obrambene strukture, on ih je prvi povezao u cjelovit sustav kako bi zaštitio carstvo od sjevernih nomadskih plemena – te razvoj cestovnog i kanalnog sustava koji je poboljšao povezanost i omogućio učinkovitiju upravu nad prostranim carstvom.
Qin Shi Huang opsesivno je tražio način da produži svoj život. Poslao je ekspedicije u potragu za eliksirom besmrtnosti, a vjeruje se da je konzumirao napitke koji su sadržavali živu, što je možda ubrzalo njegovu smrt 210. pr. Kr. Umro je na jednom od svojih putovanja, a njegovi savjetnici su tajili vijest o njegovoj smrti dok se nisu vratili u prijestolnicu, gdje je car Qin Shi Huang i pokopan. Svega četiri godine nakon njegove smrti ruši se Qin dinastija, a tajna o njegovoj slavnoj Vojsci od terakote i mauzoleju ostaje sakrivena sve do 1974. godine.
Unatoč desetljećima istraživanja, Vojska od terakote još uvijek nije u potpunosti otkrivena, niti shvaćena. Svake godine arheolozi pronalaze nove figure, oružje, konje i predmete koji bacaju novo svjetlo na život vojnika iz doba dinastije Qin. No najveća tajna leži u srcu kompleksa – grobnici cara Qin Shi Huanga, koja i dalje ostaje netaknuta. Povijesni zapisi spominju živu u carevoj grobnici – neki vjeruju da su cijele rijeke od te otrovne tvari napravljene kako bi spriječile pljačkaše. Nedavna ispitivanja tla pokazala su povišene razine žive u tlu oko grobnice, što znači da bi mogao postojati stvaran rizik od trovanja.
Dosadašnja arheološka istraživanja otkrila su više od 8000 vojnika, 130 bojnih kola i gotovo 670 konja, raspoređenih u stroge vojne formacije unutar triju glavnih jama. No ono što mnogi ne znaju jest da su svi vojnici pronađeni razbijeni – prilikom iskapanja nije otkriven niti jedan u cijelosti sačuvan kip. Svaka figura mora biti pažljivo sastavljena iz stotina ulomaka, što čini restauraciju dugotrajnim i iznimno zahtjevnim procesom.
Osim vojske, pronađeni su i brončana bojna kola s upregnutim konjima, oružje poput brončanih mačeva, koplja i strijela te tragovi boja koji pokazuju da su vojnici nekada bili živo oslikani. Istraživanja su potvrdila da se u blizini glavnih jama nalazi još neistraženih područja, uključujući podzemne dvorane i pomoćne grobnice.
Osim Vojske od terakote, u mauzoleju cara Qin Shi Huanga pronađene su i skulpture akrobata, glazbenika i službenika, koje pružaju uvid u raznolikost života na carskom dvoru dinastije Qin. Ove skulpture otkrivene su u jednoj od pomoćnih jama i razlikuju se od vojnika po svojoj dinamičnoj pozi, izraženim pokretima i specifičnoj odjeći.
Akrobati prikazani u različitim izvedbenim pozama sugeriraju da je dvor Qin Shi Huanga uživao u spektakularnim zabavama, a njihove izrađene muskulature i detalji pokazuju nevjerojatnu preciznost izrade. Osim akrobata, pronađeni su i modeli službenika i glazbenika, što ukazuje na složenost carskog dvora i njegovu potrebu za zabavom, protokolom i administracijom.
Arheolozi su pronašli i bisere, što ukazuje na njihovu važnost još u drevnoj Kini. Biseri su stoljećima smatrani simbolom bogatstva, statusa i ljepote, a njihova prisutnost u carskom mauzoleju sugerira da su ih nosile žene na dvoru, možda čak i careve konkubine.
U kineskoj kulturi biseri su povezivani s dugovječnošću, čistoćom i moći. Njihovo prisustvo u mauzoleju može značiti da su ih smatrali dragocjenim i u zagrobnom životu, jednako kao i na dvoru. Ovo otkriće dodatno sugerira da su dragocjenosti i luksuz igrali ključnu ulogu na njegovom dvoru te da su careve pratilje i žene nosile bogat nakit, ističući svoj status i povezanost s carskom moći.
Vojska od terakote danas je simbol neispričane povijesti, neistraženih misterija i neugasivog interesa svijeta za prošlost Kine.
Dok arheolozi polako otkrivaju novi sloj po sloj, a turisti dolaze u sve većem broju – pitanje ostaje – što još leži skriveno ispod zemlje?
Tekst i fotografije: Antonija Putić
more blogs